Solidarita so Škótskom

Kamarátka z USA sa ma pred pár mesiacmi spýtala, že čo by mohla urobiť preto, aby napomohla škótskej nezávislosti. „Nič moc“, bola moja odpoveď, predtým, ako som jej vysvetlil, že toto je debata, ktorá by mala prebehnúť v rámci Škótska. Toto ale nie je pohľad britskej vlády, aj napriek protestáciam Camerona, že nemôže debatovať s Alexom Salmondom preto, lebo on v septembri nemá volebný hlas. Takže nakoniec sa ukázalo, že predsa len je niečo, čo pre nás kamarátka môže urobiť.

Sunday Herald uverejnil spávu, že britské Ministerstvo zahraničia je na čele kamapne na podporu Better Together v cudzích krajinách. Wee Wullie Hague chce počuť od vás, ak môžete povedať zlé veci o škótskej nezávislosti. Podľa Heralda, ministerstvo zahraničia kontaktovalo vlády Číny, Ruska, Nového Zélandu, Austrálie, Kanady a 28 členov EU v zúfalom hľadaní viagry na podporu ochabnutého Projektu Strach.

http:/www.heraldscotland.com/news/home-news/revealed-the-foreign-office-devo-units-drive-to-kill-off-independence.23269484

Ministerstvo zahraničia založilo „Devolučnú jednotku“ na koordinovanie ich kampane. Britské ambasády, Vysoké komisie a Konzuláty po celom svete obdržali inštrukcie, aby odovzdali všetky komunikácie od jednotlivcov, organizácií a podnikov o škótskej nezávislosti. Ale kedže samozrejme verejná správa by mala byť politicky neutrálna, britská vláda nemôže otvorene pred všetkými pripustiť čo robí. Oni musia udržiavať pocit neutrality.

Do tejto hry sa ale môžeme zapojiť aj my. Takže, ak ste Škót žijúci v zahraničí alebo občan inej krajiny, ktorý sympatizuje so škótskou nezávislosťou, napíšte formálny list britskej ambasáde alebo vysokej komisii vo vašej krajine. Čo im poviete je samozrejme na vás, ale niečo na spôsob vyjadrenia svojej nechuti nad tým, ako sa britská vláda snaží hľadať zahraničnú spoloprácu, aby zmarila škótsku nezávislosť, by nebolo na škodu. A vy ste občan, ktorý žije v zahraničí a chce vychvaľovať matku parlamentov a dôsledný demokratický systém vo Veľkej Británii.

Môžete im poukázať na to, že teraz je pre vás nemožné prezentovať Veľkú Britániu ako model nasledovania, keďže sa jej vláda zapája do tajných taktík na ovplyvnenie demokratickej debaty a tieto taktiky vytvárajú významné a dlhodobé poškodenie imidžu Veľkej Británie a jej postavenia vo vašej krajine. Uistite sa, že im poukážete na to, že posielate kópiu tohto dopisu vášmu zástupcovi parlamentu, senátorovi, kongresmanovi alebo diputadovi a pýtaje sa ich či aj oni podporujú názor, že Škótsku by mala byť umožnená debata o jej budúcnosti bez zahraničného zasahovania, a požiadajte ich, aby aj oni odsúdili konanie britskej vlády.

Ale keďže britská vláda aktivne hľadá názory cudzincov a rezidentov v zahraničí, bolo by len správne a poriadne, aby ste im takisto ponúkli svoj názor. Povedzte im prečo si myslíte, že škótska nezávislosť je dobrá pre Škótsko, dobrá pre zvyšok Veľkej Británie a takisto bude dobrá pre vašu krajinu. Ak môžete, pred tým ako tento dopis pošlete na Britskú ambasádu alebo Vysokú komisiu, dajte ho podpísať čo najviac ľudom. Ešte lepšie by bolo, ak ste členom klubu, skupiny alebo asociácie, porozprávať sa s inými členami a získať ich súhlas na zaslanie dopisu na hlavičkovom papieri.

Ak ste podnikateľ a zašlete dopis na hlavičkovom papieri, v ktorom sa píše, že veríte, že v nezávislom Škótsku bude pre vás lepšia investičná príležitosť pre vášu spoločnosť by bolo tiež fajn a skvele.

Žiadajte odpoveď, povedzte im, že očakávate, aby váš dopis bol odovzdaný Devolučnej jednotke na Ministerstve zahraničia – a takisto im povedzte, že ste kópiu zaslali do vašich lokálnych novín.
Potom prosím pošlite kópiu dopisu aj na našu nasledovnú emailovú adresu:

Ak David Cameron môže využiť britský diplomatický personál na zapojenie sa do politikárčenia, tak takisto môžeme aj my. Táto kampaň nie je organizovaná alebo inšpirovaná Škótskou vládou, SNP alebo Yes Scotland. Bude ko-ordinovaná mňou, Paul Kavanagh a Pilar Fernandez z Galície. My nie sme členmi SNP alebo inej politickej strany či v Škótsku alebo niekde inde a Alex Salmond tiež nemá s nami nič spoločné. Robíme to z našej vlastnej iniciatívy a nikto nám za to neplatí. Ale ak by sa táto malá kampaň ujala, to asi nezastaví britské médiá, aby tvrdili opačne.

Zozbierame všetky odpovede a zverejníme anonymné štatistiky keď sa voľby budú blížiť. Takisto by sme chceli zverejniť úryvky z vybraných listov. Ak by ste nechceli aby vaše meno alebo meno vašej spoločnosti alebo organizácie bolo zverejnené, prosím vás, oznámnte nám to v emaily. Škóti v Škótsku sa takto dozvedia, že majú v zahraničí priateľov a spojencov, a s troškou šťastia negatívne odpovede obdržané Cameronom a Hagueovou Devolučnou Jednotkou budú zaplavené pozitívnymi listami.

 

Contact us on: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.